Ultimate frisbee

Ultimate hrajú proti sebe dva sedemčlenné tímy, ktoré sa snažia dostať disk do súperovej koncovej zóny. Tím, ktorému sa podarí nahrať a chytiť disk v súperovej zóne získava bod. Nie je to však také ľahké, lebo po každom chytení disku sa hráč musí zastaviť a disk prihrať spoluhráčovi. Zvláštnosťou tohto športu je, že nepotrebuje rozhodcov a riadi sa myšlienkou fair-play – v praxi to znamená, že hráči riešia prípadné porušenia pravidiel a sporné situácie sami priamo na ihrisku.


História

Ultimate frisbee je šport, ktorého vznik sa datuje až do roku 1968 v Amerike a postupne prenikol do celého sveta. Jeho vznik je úzko spätý s vynájdením frisbee, vďaka spoločnosti Frisbie's Pies. Hrá sa na mnohých úrovniach od pick-up hry v parku až po medzinárodné súťaže a každoročne privábi stovky nových hráčov po celom svete. Pre mnohých nie je Ultimate frisbee len šport, ale je to životný štýl – frisbee nadšencov ľahko spoznáte – nosia dresy/tričká s frisbee motívmi, disk nosia všade kam chodia a vždy vedia kedy bude ďalší turnaj.


Kde hrať?

Väčšina klubov si vedie vlastné tréningy, ktoré sú však skoro vždy plne prístupné verejnosti a zoznámiť sa s Ultimate je najlepšie priamo tam. Skús pozrieť hlavnú stránku (odkaz na spodku stránky), či nejaký z tréningov nie je blízko teba a neváhaj sa prísť pozrieť! Kluby aktuálne trénujú v mestách: Bratislava, Senica, Prievidza, Turzovka, Sabinov a Košice.


Spirit of the Game

Ultimate frisbee je postavené na základoch fair play. Na turnaji sa preto okrem víťazstva považuje za rovnako hodnotnú trofej aj získanie ocenenia Spirit of the Game, ktoré vyjadruje to, ako férovo tímy hrali. Na konci turnaja družstvá hlasovaním vyberú to družstvo, ktoré počas turnaja najviac preukázalo zmysel pre fair play. Ďalším dobrým zvykom je zhodnotenie zápasu, kedy si súperiace tímy spoločne rozoberú zápas a potleskom vyjadria ocenenie vzájomného výkonu.